BEREKET GEMİSNDEN KAYNAKLI ÇEVRE KİRLİLİĞİNE MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

BEREKET GEMİSİNDEN KAYNAKLI ÇEVRE KİRLİLİĞİNE MÜDAHALE EDİLİYOR

27.01.2017 Tarih saat 16:50 civarında İstanbul Ahırkapı demir bölgesinde demirli olan Tanzania bayraklı 8721284 Imo nolu BEREKET isimli gemisinin meyillendiği ihbarı üzerine seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen derhal olay bölgesine Kıyı Emniyeti 4 hızlı tahlisiye botu ve Şark römorkörü sevk edilmiştir.

 

Kazazede gemi üzerinde herhangi bir personele rastlanılmamış olup, kazazede geminin hızlı bir şekilde su aldığı tespit edilmiştir. Kısa bir süre içinde yaşam mahalli ve ambarlara su girişi olmuş ve gemi yarı batık haline gelmiştir.

 

Durum derhal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ilgililerine bildirilmiş ve alınan talimat üzerine deniz yüzeyinde oluşan kirliliğe Kurtarma 3 ve Şark römorkörleri, Kıyı emniyeti 4 ve Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botları, Fener 1 hizmet botu ve Kıyı II Rhib botu ile müdahaleye başlanılmıştır.

 

Muhtemel yakıt sızıntısının yayılmasını engellemek amacı ile gemi etrafına emici sorbent bariyerler uygulanmış, bu bariyerlerin dış tarafına da havalı tip açık deniz bariyeri serilmiştir. Ayrıca seyir emniyeti açısından kazazede gemi üzerine iki adet fener monte edilerek gece görünülürlüğü sağlanmıştır.

 

Kuruluşumuz balıkadamları tarafından, geminin sualtında kalan ve sızıntı olması muhtemel menhol ve hava firarları körlenerek sızdırmazlığı sağlanmıştır.

 

31.01.2016 tarihinde Gemi Kurtaran kurtarma gemimiz tarafından kazazede gemi etrafında bulunan bariyerler toplanmış, yerine hava ve deniz şartlarına daha uzun süre hizmet verebilecek olan offshore tipi bariyer serilmiştir. Ayrıca yine gemi etrafında, kirliliğin toplanması için serili olan 250 m emici sorbent bariyerler ile birlikte kontamine olarak toplam 250 Kg. katı atık toplanmıştır.

 

   Deniz yüzeyine yayılan kirliliğe yağ emici padler ve sorbent bariyerler ile müdahaleye devam edilmektedir.

 

 

GEMİ ADI

:

BEREKET

BAYRAĞI

:

TANZANIA

IMO NO

:

8721284

ÇAĞRI ADI

:

5IM369

GEMİ TİPİ

:

KURU YÜK

BOY

:

115,85 M

EN

:

13,2 M

GRT

:

2980

NET

:

999

DWT

:

1185

YAPIM YILI

:

1984

 

 

 

 

 

 

Yorumlar